moje projekty
wyraź swoją opinię
polityka cookies


strona główna

ciekawi ludzie
Heniek złota rączka
Aniela Gryciuk
Alojzy Mrocheń
Alfred Miemiec
obrzędy i zwyczaje
dożynki 1999
niedźwiedź
wypiek chleba
Bass Kleofas
dożynki 2006
wieczór kolęd
świąteczny kiermasz
kiermasz 2009
festyn rodzinny
kiermasz 2011
wieczór kolęd 2012
Chór Cantate Deo
Boże Narodzenie
wydarzenia
trzydziestolecie
wiosna na dzielnicy
mecz piłkarski
kronika dzielnicy
100 lat kościoła
turyści w NWK
spotkanie po latach
nowy film
Slamdance festiwal
koniec lata
nowy film
pożar kaplicy
40-lecie szkoły
nowy film
nasza klasa 59'
Izba Regionalna
Rada Dzielnicy
cegiełka
politycy SP w NWK
wypadek
cmentarze
prehistoria
nekropolie dzielnicy
szkolnictwo
edukacja
architektura
stara Kuźnia
historia kościoła
wiadukty
hospicjum
pomnik
pałacyk
kapliczka
organy
dach kościoła
lauby
cementownie
rys historyczny
Grundmann
Pringsheim
Giesel
Bolko
Opole - Miasto
Groszowice
śmierć cementowni
Frauendorf i Silesia
rocznica Odry
wystawa
wspomnienie cz1
wspomnienie cz2
wspomnienie cz3
100-lecie Odry
sport
MP w enduro
chłopaki z Mad Maxa
turniej J. Szczakiela
ciekawostki
zaćmienie słońca
Wyspa Bolko
Graf Zeppelin
łowca piorunów
kogucik
wielka polityka
karawan
elektryfikacja NWK
wizyta Hindenburga
dezerter
komunikaty
oferta dla seniora

plan 3-letni aktualizacja 27 stycznia 2014

Na stronie Filmoteki Narodowej znalazłem unikatowy film o nieistniejącej juz Cementowni Groszowice !! Fragment filmu pochodzi z kroniki filmowej z roku 1949 PKF 43/49

link do filmu

Rozmiar: 39182 bajtów

Cementownia Groszowice aktualizacja 27 lipca 2004

największa cementownia ówczesnej Europy !!!

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

Szczególne podziękowania składam panu Alfredowi Miemiec za bezinteresowną pomoc w odkrywaniu tajemnic cementowni Groszowice.

Rozmiar: 21549 bajtów

cementownia Groszowice na starej rycinie z roku 1900

Mimo, że cementownia Groszowice leży już poza dzielnicą Nowa Wieś Królewska postanowiłem zainteresować się i tym obiektem, aby zamknąć w ten sposób etap wędrówki po wielkich zakładach działających w tej okolicy.

Groszowicką fabrykę cementu wybudował w roku 1872 prywatny przedsiębiorca H. Wattenberger z Opola. Kryzys i kłopoty finansowe spowodowały, że cementownię trzy lata później przejęła spółka akcyjna Groschowitzer Actiengesellschaft fur Portland Cement Fabrikation. Pierwszym prezesem tej spółki został Konstanty Prądzyński a potem jego brat Ferdynand. Funkcję tę sprawowali wspólnie do roku 1925.

Początkowo była to jedna fabryka cementu o wydajności 8500 ton. W roku 1873 wybudowano drugą fabrykę o wydajności 11300 ton. W roku 1884 przystąpiono do dalszej rozbudowy zakładu budując fabrykę nr 3. Wypał klinkieru odbywał się w piecach Szachtowych (szybowe o ruchu okresowym) które do roku 1900 sukcesywnie przebudowywano na piece Dietscha (szybowe o ruchu ciągłym).

W roku 1884 cementownia Groszowice wchodzi w skład nowej spółki o nazwie Schlesische Aktien Gesellschaft fur Portland Cement Fabrikation zu Groschowitz bei Oppeln. W roku 1906 zbudowano kolejną fabrykę cementu (fabryka nr 4) z piecami obrotowymi na metodę suchą o łącznej wydajności 350 ton/dobę. W roku 1910 przerwano produkcję w trzech starych fabrykach, a na miejscu fabryki nr 2 wybudowano nową fabrykę z jednym piecem obrotowym na metodę mokrą o wydajności 150 ton/dobę. Równolegle z budową pieca zamontowano dwa młyny węgla i surowca. Wszystkie urządzenia dostarczyła firma Krupp Grusonwerke Magdeburg Bulkay.

W roku 1926 cementownia Groszowice wraz z innymi cementowniami rejonu Opolskiego (oprócz cem. Opole-Miasto) wchodzi w skład spółki pod nazwą Schlesiche Portland Zement-Industrie A.G. Oppeln. Spółka ta w roku 1928 rozbudowała zakład o dwa dalsze piece obrotowe o wydajności 200 ton na dobę każdy. W roku 1936 przystąpiono do dalszej rozbudowy cementowni budując piec obrotowy o wydajności 280 ton na dobę z wieżą rekuperacyjną którą w roku 1938 zastąpiono wtryskiem szlamu. Zbudowano także wieże rekuperacyjne na dwóch pracujących już piecach co wpłynęło na zmniejszenie zużycia węgla i wzrost wydajności o 40 ton na każdy piec. Prace te wykonała firma Polisius Dessau. Wybudowano również nowy młyn surowca cementu (firmy Szmit Kopenhaga) oraz młyn susząco-mielący węgla (firmy Krupp). Po rozbudowie cementownia osiągnęła zdolność produkcyjną 310 ton. W roku 1941 cementownia wchodzi w skład koncernu pod nazwą Verenigte Ost und Mitteldeutsche Zement Aktiengesellschaft.

Po ustaniu działań wojennych w styczniu roku 1945 wojska radzieckie przystąpiły do demontażu maszyn i urządzeń. W niewyjaśnionych do dziś okolicznościach gotowy do odjazdu pociąg z wyposażeniem cementowni nie odjechał na wschód. Cementownia Groszowice ocalała. Po objęciu zakładu przez Polską administrację, podjęto decyzję o szybkim odbudowaniu obiektu, uruchamiając już w grudniu 1945 roku pierwszy piec. Dalszy etap rozbudowy realizowany był w latach 1951-1957. Postawiono piec obrotowy firmy Schmidt o wydajności 600 ton/dobę, zwiększając tym samym produkcję cementu o kolejne 120 tyś. ton/rok. Uruchomiono wydział produkcji tlenku glinu z prażalnikiem i turbokompresorami osiągając wydajność 4 tyś. ton/rok. W okresie 1969-1974 zakład wyposażono w elektrofiltry, koncentrator pieca nr 3 i nowy dział węglowy. Zmodernizowano również linię tlenku glinu.

W latach 1945-1984 cementownia Groszowice wyprodukowała 16.016 tyś ton cementu, osiągając szczytową produkcję w roku 1973 w ilości 509 tyś ton. W roku 1997 zakład został przejęty przez cementownię Górażdże. Rok później podjęto decyzję o jego zamknięciu.

Jako ciekawostkę podam, że do roku 1968 cementownia Groszowice dysponowała własną elektrownią. Wytwarzana energia elektryczna wykorzystywana była na własne potrzeby, a także na potrzeby pozostałych cementowni (Bolko, Grundmann, Giesel, Opole-Miasto, Pringsheim, Odra, Silesia oraz Wróblin). W tym celu wybudowano sieć elektryczną o napięciu 20kV łącząc poszczególne zakłady. Z energii wytwarzanej w Groszowickiej cementowni korzystali także mieszkańcy miasta Opola. Do dnia dzisiejszego z wybudowanej linii i obiektów korzysta Zakład Energetyczny Opole.

Zapraszam na stronę www.cement.dziadep.net na której można zapoznania się z moim nowym projektem filmowym dedykowanym cementowni Groszowice pod tytułem "o człowieku z margla i gliny".