moje projekty
wyraź swoją opinię
polityka cookies


strona główna

ciekawi ludzie
Heniek złota rączka
Aniela Gryciuk
Alojzy Mrocheń
Alfred Miemiec
obrzędy i zwyczaje
dożynki 1999
niedźwiedź
wypiek chleba
Bass Kleofas
dożynki 2006
wieczór kolęd
świąteczny kiermasz
kiermasz 2009
festyn rodzinny
kiermasz 2011
wieczór kolęd 2012
Chór Cantate Deo
Boże Narodzenie
wydarzenia
trzydziestolecie
wiosna na dzielnicy
mecz piłkarski
kronika dzielnicy
100 lat kościoła
turyści w NWK
spotkanie po latach
nowy film
Slamdance festiwal
koniec lata
nowy film
pożar kaplicy
40-lecie szkoły
nowy film
nasza klasa 59'
Izba Regionalna
Rada Dzielnicy
cegiełka
politycy SP w NWK
wypadek
Orkiestra Leśnica
cmentarze
prehistoria
nekropolie dzielnicy
szkolnictwo
edukacja
architektura
stara Kuźnia
historia kościoła
wiadukty
hospicjum
pomnik
pałacyk
kapliczka
organy
dach kościoła
lauby
cementownie
rys historyczny
Grundmann
Pringsheim
Giesel
Bolko
Opole - Miasto
Groszowice
śmierć cementowni
Frauendorf i Silesia
rocznica Odry
wystawa
wspomnienie cz1
wspomnienie cz2
wspomnienie cz3
100-lecie Odry
sport
MP w enduro
chłopaki z Mad Maxa
turniej J. Szczakiela
ciekawostki
zaćmienie słońca
Wyspa Bolko
Graf Zeppelin
łowca piorunów
kogucik
wielka polityka
karawan
elektryfikacja NWK
wizyta Hindenburga
dezerter
komunikaty
oferta dla seniora

kaplica aktualizacja 1 listopada 2010

ZOBACZ

Rozmiar: 47796 bajtówJeszcze w listopadzie, po pięciomiesięcznym remoncie, cmentarna kaplica zostanie poświęcona i oddana do użytku. W 2009 roku pożar który niespodziewanie wybuchł strawił ją doszczętnie. Z pogorzeliska ocalały jedynie ściany.

Remont kaplicy rozpoczęty w lipcy tego roku poprzedziły wielotygodniowe konsultacje i przygotowania. Należało opracować projekt i znaleźć inwestora. Koszt remontu zamknąl się w kwocie 322439 zł i pokrył go Urząd Miasta Opola oraz ubezpieczyciel budynku. W kaplicy pojawiło się kilka nowych urządzeń. Doprowadzono instalację elektryczną, kanalizację, deszczówkę oraz zainstalowano witraż w centralnym miejscu pomieszczenia pogrzebowego. Z powodu uszkodzeń na swoje miejsce nie powrócił dzwon. Budynek kaplicy został przywrócony do pierwotnego stanu sprzed pożaru.

Aby być w tym miejscu skrupulatnym należy nadmienić, że witraż, nowy element wyposażenia kaplicy zaprojektował i wykonał pan Janusz Wójcik - członek Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa z Opola. Koszt witraża (4400 zł) został pokryty z kilku źródeł. Dużą pomocą w tym względzie wykazał się Zakład Komunalny pod prezesurą pana Andrzeja Czajkowskiego. Wsparcia finansowego udzielił również Zakład Poligraficzny "Sitodruk" pana Eugeniusza Kowalcze, firma "Asa" pani Maryli Stankiewicz oraz hotel i restauracja "Salve" z Głogówka. Niebagatelną rolę przy nadzorowaniu odbudowy i szukaniu sponsorów odegrał wieloletni miłośnik naszej historii, a zarazem członek Rady Dzielnicy pan Joachim Sosnowski.

pożar cmentarnej kaplicy !! aktualizacja 22 marca 2009

ZOBACZ

ZOBACZ

zdjęcie z prawej strony pochodzi z portalu 24opole.pl

Rozmiar: 19749 bajtówTym razem niestety nie mam dobrych wiadomości. W nocy z 18 na 19 marca spłonęła nasza cmentarna kaplica.

Ogień zauważono kilka minut po północy. Pomimo szybkiego przyjazdu straży pożarnej kaplicy nie udało się uratować. Najprawdopodniej było to umyślne podpalenie. Wskazuje na to wybite okienko z tyłu budynku, do którego przystawiona była drabina oraz fakt, że kaplica nie posiadała instalacji elektrycznej mogącej być przyczyną pożaru.

Kaplica o konstrukcji ceglano-drewnianej z roku 1902 doszczętnie spłonęła. Z pożaru uratowany został jedynie dzwon który jednak w skutek upadku z dużej wysokości pękł.

Strata jest tym dotkliwsza, że cztery lata temu przy okazji obchodów 100-lecia kościoła w NWK został wyremontowany dach kaplicy oraz fasada budynku. Z ogniem walczyło siedem wozów opolskiej straży pożarnej.