moje projekty
wyraź swoją opinię
polityka cookies


strona główna

ciekawi ludzie
Heniek złota rączka
Aniela Gryciuk
Alojzy Mrocheń
Alfred Miemiec
obrzędy i zwyczaje
dożynki 1999
niedźwiedź
wypiek chleba
Bass Kleofas
dożynki 2006
wieczór kolęd
świąteczny kiermasz
kiermasz 2009
festyn rodzinny
kiermasz 2011
wieczór kolęd 2012
Chór Cantate Deo
Boże Narodzenie
wydarzenia
trzydziestolecie
wiosna na dzielnicy
mecz piłkarski
kronika dzielnicy
100 lat kościoła
turyści w NWK
spotkanie po latach
nowy film
Slamdance festiwal
koniec lata
nowy film
pożar kaplicy
40-lecie szkoły
nowy film
nasza klasa 59'
Izba Regionalna
Rada Dzielnicy
cegiełka
politycy SP w NWK
wypadek
cmentarze
prehistoria
nekropolie dzielnicy
szkolnictwo
edukacja
architektura
stara Kuźnia
historia kościoła
wiadukty
hospicjum
pomnik
pałacyk
kapliczka
organy
dach kościoła
lauby
cementownie
rys historyczny
Grundmann
Pringsheim
Giesel
Bolko
Opole - Miasto
Groszowice
śmierć cementowni
Frauendorf i Silesia
rocznica Odry
wystawa
wspomnienie cz1
wspomnienie cz2
wspomnienie cz3
100-lecie Odry
sport
MP w enduro
chłopaki z Mad Maxa
turniej J. Szczakiela
ciekawostki
zaćmienie słońca
Wyspa Bolko
Graf Zeppelin
łowca piorunów
kogucik
wielka polityka
karawan
elektryfikacja NWK
wizyta Hindenburga
dezerter
komunikaty
oferta dla seniora

zwycięki meldunek "Odry" aktualizacja 5 kwietnia 2014

Na stronie Filmoteki Narodowej znalazłem kolejny unikatowy film dotyczący opolskich cementowni. Na filmie z roku 1951 pokazany jest moment uruchowmienia po wojnie Cementowni Odra ! Polska kronika filmowa PKF 31/51

link do filmu

Rozmiar: 24862 bajtów

56 rocznica uruchomienia cementowni Odra aktualizacja 22 lipca 2007

ZOBACZ

ZOBACZ

ZOBACZ

Rozmiar: 18004 bajtów

Data publikacji nie jest przypadkowa. W dniu 22 lipca 56 lat temu w roku 1951 została ponownie uruchomiona cementownia Odra. Kiedyś otwarcie tego typu inwestycji łączono ze świętami państwowymi. W pierwotnym zamierzeniu terminem tym miał być 1 maja, jednak ze względu na trudności natury technicznej termin uruchomienia fabryki przełożono na 22 lipca.

Tegoroczna 56 rocznica ponownego uruchomienia Odry zbiega się akurat z 150 rocznicą istnienia przemysłu cementowego na ziemiach polskich !

Pierwsza polska cementownia (w Królestwie Polskim) została założona w roku 1857 przez Stanisława Ciechanowskiego w Grodźcu koło Będzina. Pod względem wytrzymałości portlandzki cement grodziecki nie ustępował importowanemu wówczas cementowi z Anglii, a był znacznie tańszy. Cementownia zaspokajała nie tylko potrzeby Królestwa Polskiego, ale również rynki Cesarstwa Rosyjskiego, gdzie jej produkt cieszył się wielkim uznaniem.

Cementownia Odra została wybudowana w roku 1872. W roku 1944 cementownia (wówczas Opole-Port) osiągała maksymalną zdolność produkcyjną wynoszącą 300 tyś ton cementu rocznie. Po zakończeniu wojny cementownia uległa całkowitemu zniszczeniu i dewastacji przez wkraczające wojska radzieckie. Na pewno przyczynił się do tego rozkaz Stalina z sierpnia 1944 roku nakazujący uznanie całego majątku "poniemieckiego" na ziemiach odzyskanych za zdobycz wojenną. Dopiero umowa między Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej RP i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie wynagradzania szkód wyrządzonych przez okupację niemiecką, podpisana w Moskwie 16 sierpnia 1945 roku miała temu zapobiec. Na miejscu pracownicy zastali częściowo wypalone budynki, zalany kamieniołom. Zakład pozbawiony był maszyn i urządzeń. Ze wszystkich opolskich cementowni Odra była najbardziej zniszczona.

W roku 1947 podjęto decyzję o odbudowie fabryki. Jak ważna i priorytetowa była to inwestycja świadczy chociażby fakt nadania jej przyspieszonego trybu postępowania. Zamówienie podstawowych maszyn i urządzeń wyprzedziło znacznie zatwierdzenie założeń odbudowy cementowni Odra, tak jak rozpoczęcie prac budowlanych na terenie przyszłej inwestycji nie poprzedziło przekazanie dokumentacji projektowej. Rodziło to liczne problemy. W konsekwencji dokumentacja opracowywana przez opolskie Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Cementowego oraz Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Przemysłowego musiała być przekazywana z "białymi plamami".

Do roku 1951 dyrektorem cementowni Odra był inż. Andrzej Tymieniecki. Po nim stanowisko objął dotychczasowy zastępca dyrektora - Karol Janczar. W roku 1951 wydajność cementowni wynosiła 38 tys. ton cementu, a rok później już 181 tys. ton cementu. Odbudowa Odry była największą inwestycją przemysłu cementowego w latach 1948 - 1951. W kolejnych latach cementownia podlegała dalszej rozbudowie i unowocześnianiu. Szczytową produkcję cementu zakład osiągnął w roku 1975 - wyprodukowano wówczas 895 tys. ton cementu.

Najnowszy etap historii cementowni rozpoczął się w 1992 roku wraz z prywatyzacją zakładu. W ramach rządowego programu prywatyzacji przemysłu cementowego pakiet kontrolny akcji w roku 1993 nabyła Firma Miebach Projektgesellschaft GmbH z Dortmundu. W roku 1999 nastąpiła kompleksowa modernizacja fabryki polegająca m.in. na zmianie metody wypalania klinkieru w piecu obrotowym - z energochłonnej metody "mokrej" na energooszczędną metodę "suchą". Co pozwoliło na wyłączenie z eksploatacji trzech dotychczasowych pieców zastępując je obecnie jednym. Zachowano dotychczasową wydajność produkcji i obniżono ilość emisji gazów i pyłów do atmosfery. Obecnym dyrektorem naczelnym Cementowni "ODRA" S.A. jest mgr inż. Andrzej Rybarczyk.